top of page

Esperanto - sztuczny twór czy język uniwersalny?


15 grudnia obchodzimy Dzień Ludwika Zamenhofa czy też inaczej Dzień Esperanto. Ale czym właściwie jest język esperanto?

Celem powstania esperanto, czyli prostego, sztucznego (czyli takiego, który nie wywodzi się z żadnej grupy etnicznej) języka stworzonego przez lekarza i poliglotę Zamenhofa (określanego mianem "dr Esperanto" - doktora mającego nadzieję) było umożliwienie ludziom różnych narodowości porozumiewanie się ze sobą tzw. językiem uniwersalnym, międzynarodowym, bez konieczności tłumaczenia wypowiedzi. Esperanto nie został jednak opracowany po to, by wyeliminować języki narodowe, ale został nazywany "językiem pomocniczym", ułatwiającym komunikację.

Język esperanto nie "przyjął się" tak, jak chciał tego Zamenhof i niektórzy uważają go za zbyt "sztuczny twór". Mimo to jest używany nawet przez 2 miliony użytkowników. Esperanto nie uzyskał statusu języka urzędowego w żadnym z państw, ale jest uznany za język wspomagający komunikację między użytkownikami różnych języków.

Czy esperanto ma szansę stać się językiem używanym przez wszystkich ludzi na świecie? Biorąc pod uwagę datę jego utworzenia (1887 r.) i przywiązanie ludzi do swoich języków narodowych - nawet jeśli, jest to odległa wizja przyszłości. Na szczęście póki co zawód tłumacza wciąż ma się bardzo dobrze :)

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page